Vaginální kroužky: Co byste o nich měla vědět?

Co jsou vaginální kroužky?

Vaginální kroužky jsou malá, flexibilní a diskrétní tělíska, která se zavádějí do pochvy a slouží k hormonální antikoncepci. Mají tvar kroužku a jsou vyrobena z měkkého, pružného plastu. Kroužek se zavádí hluboko do pochvy, podobně jako tampon, a pomalu uvolňuje hormony, které brání otěhotnění. Tyto hormony, estrogen a progestin, jsou podobné těm, které se přirozeně vyskytují v ženském těle.

Vaginální kroužky se obvykle nosí po dobu tří týdnů, poté následuje týdenní pauza, během které dochází ke krvácení podobnému menstruaci. Po sedmi dnech se zavádí nový kroužek. Mezi hlavní výhody vaginálních kroužků patří vysoká účinnost srovnatelná s hormonální antikoncepcí, diskrétnost a pohodlí při nošení. Ženy je nemusí užívat denně jako pilulky, stačí myslet na zavedení a vyjmutí kroužku jednou za měsíc. Navíc, vaginální kroužky neovlivňují spontánnost sexuálního života.

Je však důležité si uvědomit, že vaginální kroužky nechrání před pohlavně přenosnými chorobami. Vždy je nutné používat kondom, pokud si nejste jistí zdravotním stavem partnera. Před zahájením užívání vaginálních kroužků je důležité konzultovat s gynekologem, který posoudí váš zdravotní stav a doporučí nejvhodnější typ antikoncepce.

Typy vaginálních kroužků

Vaginální kroužky se stávají stále oblíbenější volbou antikoncepce. Jsou pohodlné, diskrétní a poskytují dlouhodobou ochranu před otěhotněním. Existují dva hlavní typy vaginálních kroužků:

  • Hormonální vaginální kroužky:

    Tyto kroužky uvolňují do těla nízké dávky hormonů, estrogenu a progestinu, které zabíraňují ovulaci. Žena si kroužek zavádí sama do pochvy a ponechává ho tam po dobu tří týdnů. Po třech týdnech se kroužek vyjme a následuje týdenní pauza, během které dojde ke krvácení podobnému menstruaci. Po týdnu se zavede nový kroužek.

  • Kroužky s léčivými účinky:

    Tyto kroužky se používají k léčbě specifických vaginálních potíží, jako jsou vaginální infekce nebo suchost pochvy. Obsahují léčiva, která se uvolňují postupně a působí přímo v pochvě. Doba zavedení a používání se liší v závislosti na typu kroužku a doporučení lékaře.

Před použitím jakéhokoli vaginálního kroužku je důležité poradit se s gynekologem, který vám pomůže vybrat ten správný typ a poradí s jeho zaváděním a používáním.

Jak fungují vaginální kroužky?

Vaginální kroužky jsou malé, flexibilní kroužky vyrobené z plastu, které si žena zavádí do pochvy. Fungují na principu uvolňování hormonů – estrogenu a progestinu – do těla. Tyto hormony zabraňují ovulaci, tedy uvolnění vajíčka z vaječníku. Bez vajíčka nemůže dojít k oplodnění spermií a žena tak nemůže otěhotnět.

Kroužek se zavádí na začátku menstruačního cyklu a ponechává se na místě po dobu tří týdnů. Po třech týdnech se kroužek vyjme a následuje sedmidenní pauza, během které obvykle dojde ke krvácení podobnému menstruaci. Po sedmi dnech se zavede nový kroužek a cyklus se opakuje.

Vaginální kroužky jsou velmi spolehlivou metodou antikoncepce, pokud se používají správně. Je důležité dodržovat pokyny lékaře a pečlivě si přečíst příbalový leták. Mezi možné nežádoucí účinky patří bolesti hlavy, nevolnost, citlivost prsou a změny nálad. Většina těchto nežádoucích účinků je mírná a po několika měsících užívání obvykle vymizí.

Vložení a vyjmutí kroužku

Výhody vaginálních kroužků

Vaginální kroužky představují diskrétní a pohodlnou metodu hormonální antikoncepce. Na rozdíl od pilulek, které se užívají denně, se vaginální kroužek zavádí do pochvy a ponechává se tam po dobu tří týdnů. Po této době se kroužek vyjme a následuje týdenní pauza, během které dojde ke krvácení podobnému menstruaci. Mezi hlavní výhody vaginálních kroužků patří jejich vysoká účinnost srovnatelná s hormonální antikoncepcí. Po zavedení kroužku se hormony uvolňují postupně a zajišťují tak stabilní hladinu hormonů v těle. To snižuje riziko nechtěného těhotenství způsobeného zapomenutím užití pilulky. Vaginální kroužky jsou také velmi diskrétní a pohodlné na používání. Po zavedení je kroužek uvnitř pochvy prakticky nehmatný a nijak neomezuje v běžných aktivitách, včetně sexuálního styku. Na rozdíl od kondomů nevyžadují vaginální kroužky žádnou speciální přípravu před pohlavním stykem. Pro mnoho žen je také výhodou absence denního užívání pilulek. Po zavedení kroužku se o antikoncepci nemusí starat po dobu tří týdnů. Je však důležité mít na paměti, že vaginální kroužky nechrání před sexuálně přenosnými chorobami. Pro komplexní ochranu je proto vhodné kombinovat je s kondomem.

Vlastnost Vaginální kroužek Kombinovaná antikoncepční pilulka
Účinnost (při typickém užívání) 91% 91%
Způsob užití Zavádí se do pochvy jednou za měsíc Užívá se ústy každý den
Hormonální Ano, uvolňuje estrogen a progestin Ano, obsahuje estrogen a progestin

Nevýhody a rizika

Vaginální kroužky jsou obecně považovány za bezpečnou a efektivní metodu hormonální antikoncepce, ale jako u každé hormonální metody, i zde existují jistá rizika a nevýhody, které je důležité zvážit. Některé ženy mohou pociťovat vedlejší účinky, jako jsou bolesti hlavy, citlivost prsou, změny nálad nebo nevolnost. Tyto příznaky jsou obvykle mírné a po několika prvních měsících užívání samy odezní. Vzácněji se mohou vyskytnout i závažnější komplikace, jako je vaginální podráždění, infekce nebo alergická reakce na kroužek. Pokud se u vás objeví jakékoli neobvyklé příznaky, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Je také důležité si uvědomit, že vaginální kroužky nechrání před sexuálně přenosnými chorobami. Pro komplexní ochranu je proto nutné používat kondomy. Před zahájením užívání vaginálního kroužku je vždy vhodné konzultovat s lékařem, zda je tato metoda antikoncepce pro vás vhodná.

Kdy kontaktovat lékaře

Vaginální kroužek je bezpečná a účinná forma hormonální antikoncepce, ale jako u každé hormonální metody, existují situace, kdy je vhodné kontaktovat svého lékaře. Pokud zaznamenáte silné vaginální krvácení, silnou bolest břicha nebo pánve, silné bolesti hlavy nebo migrény, náhlé změny zraku, bolest nebo otok nohou, bolest na hrudi nebo potíže s dýcháním, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Tyto příznaky mohou naznačovat vážnější zdravotní problém.

Měla byste také kontaktovat svého lékaře, pokud máte podezření, že jste těhotná, nebo pokud kroužek vypadl a nepodařilo se vám ho znovu zavést podle pokynů. Pokud se u vás objeví přetrvávající vaginální suchost, svědění nebo podráždění, může to být známkou infekce nebo alergie a je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Nezapomeňte, že vaginální kroužek nechrání před sexuálně přenosnými chorobami. Pokud máte obavy z pohlavně přenosných chorob, poraďte se se svým lékařem o dalších metodách ochrany.

Často kladené dotazy

Vaginální kroužky: Často kladené dotazy

Je vaginální kroužek pro mě to pravé? Vaginální kroužek je skvělou volbou pro mnoho žen, ale je důležité se poradit se svým gynekologem, abyste se ujistili, že je to pro vás ta správná metoda.

Jak se vaginální kroužek používá? Vložení kroužku je snadné a zvládnete to sama doma. Podrobný návod najdete v balení kroužku.

Je vaginální kroužek spolehlivý? Při správném používání je vaginální kroužek vysoce účinnou metodou antikoncepce.

Ovlivňuje vaginální kroužek menstruaci? Některé ženy mohou zaznamenat změny v menstruačním cyklu, jako je špinění nebo kratší menstruace.

Je vaginální kroužek bezpečný? Vaginální kroužek je obecně bezpečnou metodou antikoncepce. Stejně jako u všech léků se však mohou vyskytnout nežádoucí účinky.

Co když vaginální kroužek zapomenu vyjmout? Pokud kroužek zapomenete vyjmout po 3 týdnech, vyjměte ho, jakmile si vzpomenete. Poté si udělejte 7denní pauzu bez kroužku a poté zaveďte nový kroužek.

Mohu vaginální kroužek používat i během sexu? Ano, vaginální kroužek lze během sexu ponechat zavedený. Pokud vám to však vadí, můžete ho vyjmout až na 3 hodiny.

Kde si mohu vaginální kroužek pořídit? Vaginální kroužek je dostupný na lékařský předpis u vašeho gynekologa.

Publikováno: 11. 07. 2024