Trhačky Power System: Tajná Zbraň pro Silnější Úchop a Zdravější Ruce?

Výhody trhaček pro úchop

Trhačky, nenápadný pomocník, který ti ale může dát v posilovně pořádně do těla. Jak? Zjednodušeně řečeno, trhačky ti pomůžou udržet těžší váhy po delší dobu, čímž zefektivní tvůj trénink. Nemusíš se tolik soustředit na úchop a můžeš se plně koncentrovat na procvičovaný sval. Ať už cvičíš mrtvé tahy, shyby nebo třeba přítahy, trhačky ti pomůžou zvládnout těžší váhy a dosáhnout tak lepších výsledků. Navíc můžou sloužit jako prevence zranění, jelikož snižují zátěž zápěstí. Takže, pokud to s posilováním myslíš vážně, trhačky by ti v tvé výbavě rozhodně neměly chybět.

Nevýhody a rizika trhaček

Trhačky sice můžou znít jako skvělý pomocník, ale je potřeba si uvědomit i jejich stinné stránky. Přehnané nebo nesprávné používání může vést k dysbalanci svalů, kdy se nadměrně posilují zádové svaly na úkor svalů předloktí. To může v dlouhodobém horizontu vést k bolestem a zraněním. Trhačky také mohou maskovat špatnou techniku. Pokud se spoléháte na trhačky, abyste uzvedli větší váhu, než na jakou jste připraveni, riskujete přetížení svalů a kloubů. Důležité je proto používat trhačky s rozumem a zaměřit se na budování přirozené síly úchopu.

Správná technika pro trhačky

Základem je pevný úchop s palci obtočenými kolem tyče. Dlaně směřují k tělu, záda jsou rovná a jádro zpevněné. Pohyb vychází z ramen, ne z bicepsů. Tah je plynulý a kontrolovaný, bez švihu. V horní fázi pohybu se lopatky stahují k sobě. Po dosažení brady se tyč pomalu spouští zpět do výchozí pozice. Důležité je dýchání – nádech při spouštění, výdech při tahu.

Alternativy k trhačkám

Trhačky jsou super na překonání slabšího úchopu, ale existují i jiné možnosti! Zkuste tlustší osy na činkách nebo fat gripz. Posílíte úchop přirozeně a zlepšíte techniku. Další variantou jsou háky. Ty se hodí hlavně na tahy, kde úchop není stěžejní, například mrtvé tahy. Nezapomeňte ale, že i když vám pomůcky můžou pomoct, nic nenahradí poctivý trénink úchopu.

Posilování úchopu bez trhaček

Silný úchop je nezbytný pro mnoho aktivit, od zvedání těžkých předmětů v posilovně až po každodenní úkony. Existuje mnoho cviků, které vám pomohou posílit úchop bez použití trhaček. Jedním z nich jsou shyby s tlustým úchopem. Použijte ručník omotaný kolem hrazdy nebo speciální tlusté úchopové pomůcky. Další možností jsou farmers walks, při kterých držíte v každé ruce těžkou činku nebo kettlebell a chodíte na krátkou vzdálenost. Pro posílení prstů zkuste mačkat tenisový míček nebo stresový míček po dobu několika sekund. Pravidelným zařazováním těchto cviků do vašeho tréninku dosáhnete silnějšího úchopu bez nutnosti používat trhačky.

Publikováno: 05. 06. 2024