Stále máte staré libry? Výměna v ČR je možná!

Platnost starých bankovek

Staré bankovky, na které už možná narazíte v zapomenutých koutech vašich domovů, nemusí být bezcenné. Česká národní banka sice stahuje staré emise bankovek z oběhu, ale jejich platnost nekončí ze dne na den. Stále máte možnost vyměnit staré bankovky za platné v pokladnách ČNB na pobočkách po celé České republice. Je důležité si ověřit, které emise bankovek jsou již neplatné a které lze ještě vyměnit. Informace o platnosti a výměně bankovek naleznete na webových stránkách České národní banky.

Místa výměny liber

Výměna liber v České republice je možná na mnoha místech. Klasikou jsou banky, ačkoliv ty mívají často méně výhodné kurzy a vyšší poplatky. Výhodnější kurz a nižší poplatky obvykle nabízejí specializované směnárny. Před výměnou je vždy dobré porovnat kurzy a poplatky u více poskytovatelů. Kurzy se liší i v rámci směnáren, proto se vyplatí si najít tu s nejvýhodnější nabídkou. Nezapomeňte, že směnárny na letišti nebo v turistických centrech mívají kurzy nejméně výhodné.

Poplatky za výměnu

Poplatky za výměnu se můžou dost lišit, záleží na tom, kde a jakým způsobem měnu směňujete. Banky a směnárny si často účtují poplatky za konverzi měn a můžou mít i horší kurzy. Pokud vybíráte peníze z bankomatu v zahraničí, vaše banka si pravděpodobně naúčtuje poplatek za výběr z bankomatu a další poplatky za směnu měny. Před cestou se proto vždy informujte o poplatcích ve vaší bance a zvažte použití debetní karty, která si neúčtuje poplatky za zahraniční transakce.

Termín pro výměnu

Výměna proběhne v co nejkratším možném termínu, který závisí na dostupnosti náhradního dílu a vytíženosti našich techniků. Po nahlášení závady se s vámi spojí náš pracovník a domluví se s vámi na termínu opravy, který vám bude vyhovovat. Snažíme se vyjít vstříc vašim časovým možnostem a minimalizovat případné komplikace.

Kurz pro výměnu liber

Výměna českých korun za britské libry a naopak je běžnou službou, kterou nabízí banky a směnárny. Kurz pro výměnu liber se liší v závislosti na aktuální situaci na finančním trhu a také na tom, kde měnu měníte. Banky obvykle nabízejí méně výhodné kurzy než specializované směnárny, ale na druhou stranu poskytují větší jistotu a spolehlivost. Před výměnou liber je vždy vhodné porovnat kurzy u více poskytovatelů a zjistit si také případné poplatky za směnu.

Pozor na podvodníky

Svět investic láká i nepoctivé jedince, kteří se snaží obohatit na úkor důvěřivých lidí. Nevěřte slibům o nereálně vysokých výnosech bez rizika. Vždy si ověřte informace o dané společnosti nebo investičním produktu. Kontaktujte Českou národní banku, která vede seznam regulovaných subjektů. Dávejte si pozor na podezřelé nabídky, které přicházejí e-mailem, telefonicky nebo přes sociální sítě. Chraňte své osobní údaje a nikdy je nesdělujte neověřeným zdrojům. Pamatujte, že znalost je vaše nejlepší obrana proti podvodníkům.

Numismatická hodnota liber

Numismatická hodnota libry se odvíjí od celé řady faktorů, mezi které patří rok vydání, stav mince, vzácnost a poptávka. Obecně platí, že čím starší a vzácnější libra je, tím vyšší je její numismatická hodnota.

Pro sběratele jsou obzvláště cenné libry s chybou v ražbě, jako jsou například dvojražby nebo mince s posunutou ražbou. Tyto mince jsou velmi vzácné a jejich hodnota může dosahovat astronomických částek.

Pokud máte zájem o sbírání liber, je důležité si před nákupem mince ověřit její pravost a stav. Existuje mnoho padělků a poškozených mincí, které se na trhu objevují. Doporučuje se nakupovat mince pouze od renomovaných prodejců a aukčních domů.

Publikováno: 18. 06. 2024