Nealko pivo a alkoholik: Může si dát?

Obsah alkoholu v nealko pivu

Nealkoholické pivo není zcela bez alkoholu, i když se mu tak říká. Obsahuje obvykle stopové množství alkoholu, do 0,5 % objemových. Pro srovnání, klasické pivo mívá obsah alkoholu kolem 4-6 %. Tato minimální koncentrace alkoholu vzniká přirozeně během výroby, kdy se nepodaří veškerý alkohol odstranit. I přesto, že je obsah alkoholu v nealkoholickém pivu velmi nízký, neměli by ho konzumovat děti, těhotné a kojící ženy a osoby, pro které je konzumace alkoholu riziková.

Chuť a touha po alkoholu

Chuť na alkohol a touha po něm jsou dva odlišné, ale propojené koncepty. Chuť na alkohol je specifická touha po chuti, vůni nebo účinku alkoholu. Může být vyvolána vnějšími faktory, jako je vidět reklamu na pivo, nebo vnitřními faktory, jako je pocit stresu. Touha po alkoholu je intenzivnější a nutkavější touha po konzumaci alkoholu, často spojená se závislostí. Může být doprovázena fyzickými abstinenčními příznaky, jako je třes nebo úzkost. Je důležité si uvědomit, že chuť na alkohol je normální a většinou neškodná. Pokud se však stává častější, intenzivnější nebo vede k problémům v životě, může být užitečné vyhledat odbornou pomoc.

Riziko relapsu

Je smutnou pravdou, že riziko relapsu je u mnoha onemocnění a závislostí bohužel vysoké. Ať už se jedná o závislost na alkoholu, drogách, hracích automatech nebo třeba o poruchy příjmu potravy, návrat k původnímu problému je běžnou součástí procesu uzdravování. Důležité je si uvědomit, že relaps neznamená selhání. Je to spíše signál, že je potřeba něco změnit, přehodnotit svůj přístup a vyhledat pomoc. Existuje mnoho podpůrných skupin, terapeutů a center, která se specializují na pomoc lidem s rizikem relapsu. Nebojte se na ně obrátit a požádat o pomoc, když ji potřebujete.

Psychická závislost

Psychická závislost je touha po droze nebo jiném návykovém chování. Často se projevuje silnou touhou po látce nebo chování a pocitem, že je potřeba k fungování. Na rozdíl od fyzické závislosti, která zahrnuje abstinenční příznaky, se psychická závislost projevuje spíše na mentální a emocionální úrovni.

Lidé s psychickou závislostí mohou pociťovat:

- Silnou touhu po droze nebo chování

- Neschopnost kontrolovat užívání

- Zanedbávání zájmů a vztahů

- Pokračování v užívání i přes negativní důsledky

Psychická závislost je závažný stav, který může mít zničující dopad na život člověka. Pokud se u vás nebo u někoho blízkého vyskytují příznaky psychické závislosti, je důležité vyhledat odbornou pomoc.

Alternativy k nealko pivu

Nealko pivo je fajn, ale co když chcete změnu? Skvělou volbou jsou ovocné šťávy, ať už klasiky jako jablečná nebo pomerančová, nebo exotické kombinace. Pozor na přidaný cukr, hledejte 100% šťávy. Další možností jsou domácí limonády. Stačí smíchat vodu s ovocem, bylinkami a trochou medu nebo sirupu. Osvěžující a zdravá volba! Pro milovníky bublinek jsou tu ochucené minerálky. Vyzkoušejte příchutě jako citron, grep nebo okurka. A pokud chcete něco sofistikovanějšího, zkuste ledové čaje. Existuje nepřeberné množství příchutí, od klasického černého čaje s citronem po ovocné a bylinkové variace.

Publikováno: 15. 06. 2024