Mistr etikety: Jak patři příbory na stůl?
Základní pravidlo: zvenku dovnitř
Při stolování se může zdát uspořádání příborů jako malá věc, ale dodržování správné etikety svědčí o vašem respektu k hostitelům i ostatním u stolu. Ať už se jedná o formální večeři nebo běžný oběd, existuje jednoduché pravidlo, které vám pomůže zorientovat se v moři lžic, vidliček a nožů: zvenku dovnitř.
Představte si, že máte před sebou talíř a kolem něj sadu příborů. Příbory, které použijete jako první, jsou ty nejdále od talíře, a postupně se s každým chodem propracováváte blíže k němu. Takže pokud máte po stranách talíře několik vidliček a nožů, začnete s těmi nejvzdálenějšími a budete se posouvat směrem k talíři.
Toto pravidlo platí i pro lžíce a vidličky nad talířem. Dezertní příbory obvykle leží horizontálně nad talířem, lžíce nahoře a vidlička pod ní. Pamatujte, že vidlička na dezert se používá v pravé ruce a lžíce v levé, pokud je dezert servírován v misce.
Vidlička vlevo, nůž vpravo
Pravidlo „vidlička vlevo, nůž vpravo“ je základním kamenem stolování a znalostí, jak správně prostřít stůl. Vidlička, tradičně určená k nabírání, se nachází po levé ruce, zatímco nůž, nástroj pro krájení, zaujímá čestné místo po pravici. Toto uspořádání vychází z praktických důvodů a usnadňuje manipulaci s příbory během jídla. Vidličku držíme v levé ruce hřbetem vzhůru, zatímco nůž v pravé ruce s ukazováčkem nataženým po horní části rukojeti. Toto intuitivní rozložení umožňuje plynulé a elegantní stolování bez zbytečných pohybů.
Svět se neřídí jenom instinkty, ale i pravidly. A zdánlivě banální věci, jako je správné umístění příboru, vypovídají o člověku mnohé.
Radovan Dvořák
Hrot vidličky: nahoru nebo dolů?
Otázka, která trápí nejednoho z nás: jak to vlastně je s tou vidličkou? Hrot nahoru, nebo dolů? Základní pravidlo etikety říká, že pokud odkládáme příbor na talíř v průběhu jídla, hrot vidličky směřuje dolů. Znamená to, že jídlo ještě nemáme dojedeno a chystáme se v něm pokračovat. Naopak, pokud pokládáme příbor na talíř po dojedení, hrot vidličky směřuje nahoru. Tím dáváme najevo obsluze, že si již nepřejeme dále jíst a talíř může být odnesen. Správné uspořádání příborů na stole je důležité nejen z hlediska etikety, ale také pro naše vlastní pohodlí. Vidlička by měla být vždy vlevo od talíře, nůž vpravo a lžíce napravo od nože. Pamatujte, že dodržování základních pravidel etikety nám pomáhá vytvářet příjemnou atmosféru u stolu a projevovat úctu k hostitelům i ostatním strávníkům.
Lžíce: napravo od nože
Lžíce se po pravici nože neocitla náhodou. Její pozice je dána staletými zvyklostmi a pravidly etikety, které usnadňují stolování a dodávají mu punc elegance. Umístění lžíce napravo od nože má svůj praktický důvod – většina lidí je praváků a snáze tak lžíci uchopí pravou rukou, zatímco levou drží nůž. Toto uspořádání příborů je standardem pro formální i neformální stolování a dodržuje se v mnoha kulturách po celém světě. Správné sestavení příborů na stole je jako první dojem – prozradí o vás mnohé ještě předtím, než vůbec začnete jíst.
Příležitost | Vidlička | Nůž | Lžíce |
---|---|---|---|
Běžné jídlo | Vlevo od talíře, hroty nahoru | Vpravo od talíře, ostřím k talíři | Vpravo od nože, dnem vzhůru |
Dezert | Nad talířem, rukojetí vpravo, hroty vlevo | Nad talířem, rukojetí vlevo, ostřím vpravo (pokud je potřeba) | Nad talířem, rukojetí vpravo, dnem vzhůru (pokud je potřeba) |
Příbory na dezert: nad talířem
Pokud jde o dezertní příbory, jejich umístění nad talířem se řídí jednoduchým pravidlem. Vidličku na dezert umístíte nad talíř rukojetí doleva, podobně jako vidličku na hlavní chod. Lžičku na dezert pak umístíte nad vidličku rukojetí doprava, stejně jako nůž u hlavního chodu. Toto uspořádání zjednodušuje hostům orientaci a zaručuje, že každý příbor bude po ruce ve chvíli, kdy bude potřeba.
Pamatujte, že dezertní příbory se na stůl dávají pouze v případě, že budete servírovat dezert, který je k jejich použití určen. Pokud se chystáte nabídnout například pouze kávu a sušenky, dezertní příbory vynechejte. Dodržováním těchto jednoduchých pravidel zajistíte, že vaše tabule bude vždy elegantní a správně prostřená.
Uspořádání sklenic: od největší
Při sestavování slavnostní tabule se může zdát uspořádání sklenic jako malicherná záležitost, ale i zde platí určitá pravidla etikety. Začínáme zprava doleva, od sklenic na vodu a víno, které se umisťují nad špičku nože. Sklenice na vodu je největší a bývá umístěna jako první. Vedle ní se nachází sklenice na červené víno, která je obvykle o něco menší. Sklenice na bílé víno, menší než ta na červené, je umístěna vpravo od sklenice na červené víno. Pokud podáváme i dezertní víno, jeho sklenice, nejmenší ze všech, se nachází vpravo od sklenice na bílé víno. Důležité je pamatovat, že sklenice se během jídla nedolévají přes stůl, ale obsluha je odnáší a přináší již naplněné. Dodržením těchto jednoduchých pravidel etikety ohledně uspořádání sklenic a příborů zaručíte, že vaše slavnostní tabule bude nejen krásně prostřená, ale i vkusná a elegantní.
Co dělat s ubrouskem?
Ubrousek má na stole své čestné místo, a to vlevo od talíře nebo na talíři. Nikdy ho nenajdete vpravo. Ubrousek se rozkládá až po usazení, nikdy ne dříve. Pokud potřebujete během jídla odejít od stolu, ubrousek volně položte vlevo od talíře, nikdy ne na židli. Po dojedení ho složte a položte vlevo od talíře. Ubrousek nikdy neslouží k utírání nosu nebo úst, k tomu slouží papírové ubrousky. Látkový ubrousek slouží pouze k jemnému osušení úst.
Jazyk příborů: co prozradí?
Příbory, zdánlivě obyčejné nástroje každodenního stolování, v sobě skrývají vlastní jazyk. Jejich rozmístění na stole není náhodné, ale řídí se staletými zvyklostmi. Správné uspořádání příborů vypovídá o našem smyslu pro detail a znalosti etikety. Není to však jen otázka etikety, ale i praktičnosti. Logické uspořádání usnadňuje stolování a zaručuje, že každý chod bude servírován a konzumován s těmi správnými nástroji. Základní pravidlo zní: příbory používáme zvenčí směrem k talíři, v takovém pořadí, v jakém se podávají jednotlivé chody. Vidlička nalevo, nůž napravo, lžíce vedle nože. Dezertní příbory pak leží nad talířem.
Speciální příbory: ryby, šneci...
Svět příborů nekončí u základního tria vidlička-nůž-lžíce. Existují speciální příbory určené pro specifické pokrmy, které nám usnadňují jejich konzumaci a dodávají stolování punc elegance. Setkáte se s nimi spíše ve vybraných restauracích nebo při slavnostních příležitostech. Mezi nejznámější patří příbor na ryby. Skládá se z nože ve tvaru lopatky, který slouží k oddělení masa od kostí, a vidličky se zkrácenými zuby a prohlubní pro snadnější manipulaci s kostmi. Dalším příkladem je sada na šneky, která zahrnuje speciální kleště na přidržování ulity a úzkou vidličku s dvěma hroty pro vytahování masa. Při servírování humra se setkáte s dlouhými úzkými kleštěmi na louskání klepet, vidličkou s háčkem na vytahování masa z klepet a úzkou lžičkou na humří máslo. Pamatujte, že správné sestavení příborů na stole má svá pravidla. Příbory na ryby se pokládají nad talíř, zatímco sada na šneky a humra se umisťuje vpravo od hlavního příboru. Nebojte se experimentovat a obohatit své stolování o nevšední kousky, které dodají vašemu stolu šmrnc a vám usnadní vychutnání delikates.
Etiketa u stolu: pár tipů navíc
Správné rozmístění příborů na stole je jako němý jazyk, který prozradí vaši kultivovanost a znalost etikety. Nebojte se, není to žádná věda! Základní pravidlo zní: příbory se pokládají na stůl v pořadí, v jakém se budou používat, tedy zvenku dovnitř. Na pravé straně talíře najdeme nože a lžíce, na levé vidličky. Pokud se podává polévka, lžíce na ni leží napravo od nožů. Dezertní příbory se umisťují nad talíř. Vidlička rukojetí vpravo, lžička nad ní rukojetí vlevo. Během jídla si pamatujte, že příbory patří do rukou, ne na stůl. Po dojedení je odložte vedle sebe na talíř, rukojetí směřujícími mírně vpravo dolů. Tak dáte najevo, že jste s jídlem hotovi.
Publikováno: 18. 11. 2024