Darujte chytře: Kdy neplatíte darovací daň?

Příbuzní v přímé linii

Darovací daň se v České republice vztahuje na bezúplatné převody majetku, ale existují z ní i výjimky. Jednou z nich je osvobození od daně pro příbuzné v přímé linii. To znamená, že pokud darujete majetek svým rodičům, dětem, vnukům, prarodičům nebo pravnukům, nemusíte z tohoto daru platit daň. Pro uplatnění osvobození je nutné splnit několik podmínek. Důležité je, aby dar byl poskytnut bezúplatně, tedy bez požadavku na protiplnění. Dále je nutné prokázat příbuzenský vztah v přímé linii, a to například rodným listem nebo jiným obdobným dokumentem. Osvobození od daně se vztahuje na dary v jakékoli výši, ať už se jedná o peníze, nemovitosti, cenné papíry nebo jiný majetek.

Manželé a registrovaní partneři

Manželé a registrovaní partneři patří mezi osoby blízké, na které se vztahuje osvobození od daně z darování. To znamená, že pokud si například manželé darují nemovitost, peníze nebo jiné movité věci, nebudou z tohoto daru platit žádnou daň.

Pro uplatnění osvobození od daně z darování mezi manželi a registrovanými partnery je nutné splnit několik podmínek. Především musí jít o darování mezi osobami, které jsou v dané době skutečně manželi nebo registrovanými partnery. Dále je nutné, aby dar byl poskytnut bezúplatně, tedy bez požadavku na protiplnění. V neposlední řadě je nutné dar řádně zdanit v případě, že by se jednalo o darování v běžném právním styku, tedy mimo okruh blízkých osob.

Osvobození od daně z darování mezi manželi a registrovanými partnery je důležitým benefitem, který jim umožňuje bezplatně převádět majetek a finanční prostředky. Je však důležité si uvědomit, že i v tomto případě je nutné dodržet zákonné podmínky pro osvobození od daně, aby nedošlo k případným sankcím ze strany finanční správy. V případě nejasností je vždy vhodné obrátit se na daňového poradce, který poskytne odbornou pomoc a rady.

Bezdůvodné obohacení

V kontextu darovací daně a bezdůvodného obohacení je důležité zmínit, že osvobození od daně se vztahuje pouze na dary, které splňují zákonem stanovené podmínky. Pokud by dar byl posouzen jako bezdůvodné obohacení, osvobození od daně by se na něj nevztahovalo. Bezdůvodné obohacení nastává, pokud někdo získá majetkový prospěch na úkor někoho jiného bez spravedlivého důvodu. Typickým příkladem je neoprávněné obohacení z omylu, kdy je někomu například vyplacena vyšší mzda, než mu náleží. Pro posouzení, zda se jedná o dar, nebo o bezdůvodné obohacení, je klíčový úmysl dárce. Pokud dárce projeví úmysl obdarovat obdarovaného, jedná se o dar. Naopak, pokud k obohacení dojde bez tohoto úmyslu, například na základě chybného úředního rozhodnutí, může jít o bezdůvodné obohacení. V případě pochybností je vždy vhodné obrátit se na odborníka, který posoudí konkrétní situaci.

Obvyklé dary

V rámci darovací daně existuje mnoho výjimek a situací, kdy se daň neplatí. Jednou z nich jsou i takzvané obvyklé dary. Co si pod tímto pojmem představit? Obvyklé dary jsou dary malé hodnoty, které se dávají při běžných příležitostech, jako jsou narozeniny, svátek, Vánoce nebo svatba. Zákon přesně nedefinuje, co se považuje za "malou hodnotu", ale obecně se má za to, že se jedná o dary v řádu stovek korun. Mezi typické příklady obvyklých darů patří květiny, bonboniéra, lahev vína nebo kniha. Důležité je, aby se jednalo o dary dané z osobní náklonnosti a nikoliv za účelem získání nějaké výhody. Pokud by například firma darovala svému obchodnímu partnerovi drahý obraz, nešlo by již o obvyklý dar, ale o dar obchodního charakteru, který by podléhal dani z příjmů. Obvyklé dary jsou osvobozeny od darovací daně bez ohledu na to, komu je dáváte. Můžete je tedy bez obav darovat jak svým příbuzným, tak i přátelům nebo známým.

Dary pro zdravotně postižené

V České republice existuje možnost osvobození od daně z darování, a to i v případě darů poskytnutých ve prospěch zdravotně postižených. Tato daňová úleva slouží k podpoře filantropie a solidarity ve společnosti. Pro uplatnění osvobození od daně z darování je nezbytné splnit několik podmínek. Především musí být dar poskytnut neziskové organizaci, která je registrována v České republice a jejíž cíle jsou ve veřejném zájmu, mezi které patří i pomoc a podpora osobám se zdravotním postižením. Dále je nutné, aby dar byl poskytnut bezúplatně, tedy bez nároku na protiplnění. To znamená, že dárce za svůj dar nesmí obdržet žádnou protihodnotu, ať už ve formě zboží, služeb, či jiných výhod. Osvobození od daně z darování se vztahuje na finanční dary i na dary věcné, například zdravotnické pomůcky, kompenzační pomůcky, rehabilitační vybavení a podobně. V případě věcných darů je nutné doložit jejich hodnotu, a to nejčastěji znaleckým posudkem. Pro osvobození od daně z darování je nutné podat daňové přiznání a doložit ho příslušnými dokumenty, jako je potvrzení od příjemce daru o jeho přijetí a využití.

Dary pro školy a školky

Podporujete-li vzdělání a chcete-li školám a školkám darovat finanční prostředky nebo věcné dary, potěší vás, že tyto dary mohou být od daně z darování osvobozeny. Osvobození od daně z darování představuje významnou výhodu, která motivuje k filantropii a umožňuje směřovat více prostředků potřebným. Pro školy a školky je zásadní, aby dary splňovaly podmínky pro osvobození od daně. Dary musí být určeny na konkrétní účel, který souvisí s hlavní činností školy nebo školky, jako je například nákup učebnic, sportovního vybavení nebo vybavení pro výtvarnou výchovu. Důležité je, aby dar nebyl poskytnut konkrétnímu dítěti, ale aby sloužil pro potřeby celé školy nebo školky. Finanční dary by měly být vždy zasílány na účet školy nebo školky, nikoliv na soukromé účty zaměstnanců. Věcné dary by měly být řádně předány a zdokumentovány. Doporučujeme sepsat darovací smlouvu, ve které bude jasně specifikován předmět daru, účel daru a podmínky jeho využití. Dodržením těchto podmínek zajistíte, že váš dar bude skutečně sloužit k rozvoji vzdělání a podpoře dětí.

Dary pro obecně prospěšné účely

Dary pro obecně prospěšné účely představují důležitý nástroj pro podporu neziskového sektoru a řešení společenských problémů. Pro dárce je často důležitým aspektem možnost osvobození od darovací daně. Tato daňová úleva umožňuje dárcům snížit své daňové zatížení a zároveň podpořit smysluplné projekty. Pro osvobození od darovací daně je však nutné splnit určité podmínky. Především musí být dar poskytnut obci, kraji, organizační složce státu nebo právnické osobě se sídlem na území České republiky, která je vedena v registru osob. Dále musí být dar použit výhradně na obecně prospěšné účely, jako je například podpora kultury, vědy, vzdělávání, sociální péče nebo ochrana životního prostředí. Důležité je, aby dar nebyl poskytnut za účelem dosažení zisku nebo jiné výhody pro dárce. Výše osvobozeného daru je omezena zákonem. Fyzické osoby si mohou odečíst od základu daně dary, pokud jejich souhrnná hodnota přesáhne 2 % ze základu daně anebo činí alespoň 1 000 Kč. U právnických osob je možné odečíst dary až do výše 10 % ze základu daně. Osvobození od darovací daně je výhodným nástrojem pro podporu veřejně prospěšných projektů. Před poskytnutím daru je však vhodné ověřit si splnění všech podmínek pro osvobození od daně, a to s ohledem na konkrétní případ.

Podmínky pro osvobození od darovací daně
Příbuzenský vztah Maximální hodnota daru pro osvobození
Manželé Bez omezení
Příbuzní v přímé linii (děti, rodiče, prarodiče) Nad 20 000 Kč je nutné podat přiznání k dani z darování, ale daň se platit nemusí za splnění dalších podmínek
Sourozenci Nad 20 000 Kč je nutné podat přiznání k dani z darování, ale daň se platit nemusí za splnění dalších podmínek

Dary pro politické strany

Politické strany v České republice mohou přijímat dary od fyzických i právnických osob. Tyto dary podléhají zdanění darovací daní, existují však výjimky, kdy je možné od této daně získat osvobození. Osvobození od daně z darování se vztahuje na dary poskytnuté registrovaným politickým stranám a hnutím pro jejich politickou činnost. Pro získání osvobození je nutné splnit několik podmínek. Dar musí být poskytnut bezúplatně a jeho hodnota nesmí přesáhnout zákonem stanovený limit. Dárce musí být řádně identifikován a dar musí být transparentně evidován v účetnictví politické strany. Osvobození od darovací daně má za cíl podpořit transparentnost financování politických stran a umožnit jim získávat finanční prostředky pro svou činnost. Je důležité si uvědomit, že dary, které nesplňují zákonem stanovené podmínky, podléhají zdanění.

Darovací daň je sice nepříjemnou povinností, ale existuje řada výjimek, které nám umožňují obdarovat naše blízké bez zbytečných administrativních a finančních nákladů.

Radomír Novotný

Dary pro církve a náboženské společnosti

Církve a náboženské společnosti registrované v České republice mohou přijímat dary od fyzických i právnických osob. Tyto dary jsou zpravidla od darovací daně osvobozeny, a to za splnění určitých podmínek. Osvobození od daně z darování se vztahuje na dary, které jsou určeny k financování veřejně prospěšných činností církve nebo náboženské společnosti. Mezi tyto činnosti patří například bohoslužby, duchovní péče, vzdělávání, charita nebo opravy a údržba církevních památek.

Pro uplatnění osvobození od daně z darování je nutné, aby byly splněny všechny následující podmínky: Dar musí být poskytnut bezúplatně, tedy bez požadavku na protiplnění. Dárce musí být schopen prokázat poskytnutí daru, a to nejčastěji darovací smlouvou nebo potvrzením o přijetí daru. Církev nebo náboženská společnost musí být registrována v České republice a musí vést řádnou evidenci o přijatých darech. Osvobození od daně z darování se nevztahuje na dary, které jsou určeny na financování politické činnosti nebo na podnikání církve nebo náboženské společnosti.

Dary pro humanitární účely

V České republice existuje možnost osvobození od daně z darování, a to i v případě darů pro humanitární účely. Tato daňová úleva má za cíl podpořit štědrost a solidaritu mezi lidmi. Pro mnohé je dobrou zprávou, že dary poskytnuté na veřejně prospěšné účely, mezi které patří i humanitární pomoc, mohou být od daně z darování osvobozeny.

Pro získání osvobození je však nutné splnit zákonem stanovené podmínky. Především je nezbytné, aby byl dar poskytnut obmyšlené osobě. Mezi obmyšlené osoby patří například registrované nadace a nadační fondy, občanská sdružení, církve a náboženské společnosti, ale také stát, obce a kraje. Dále je nutné, aby byl dar použit na stanovený charitativní účel, jako je například pomoc obětem katastrof, podpora vzdělávání v rozvojových zemích nebo zajištění základní lékařské péče pro sociálně slabé. Důležité je také správné zdokumentování daru. Prokazování daru a jeho výše se provádí darovací smlouvou, potvrzením o přijetí daru nebo jiným věrohodným způsobem. Osvobození od daně z darování tak představuje významnou podporu pro organizace a jednotlivce, kteří se věnují humanitárním aktivitám. Díky této úlevě mohou dárci poskytnout více finančních prostředků potřebným a přispět tak k řešení naléhavých problémů ve společnosti.

Dary pro kulturní účely

V České republice existuje možnost osvobození od daně z darování pro dary poskytnuté na kulturní účely. Tato výjimka má za cíl podporovat kulturní rozvoj a umožnit jednotlivcům i firmám přispívat na kulturní projekty bez daňové zátěže. Pro získání osvobození je nutné splnit několik podmínek. Především musí být dar poskytnut obmyšlenému, který je právnickou osobou a má sídlo nebo bydliště v České republice. Dále musí obmyšlený dar využít výhradně pro kulturní účely, jako je například financování divadelních představení, koncertů, výstav nebo restaurování památek. Důležité je, aby byl dar použitý v souladu s posláním obmyšleného a jeho kulturní činností. Finanční úřad může požadovat doložení, že dar byl skutečně použit na stanovený účel. Osvobození se nevztahuje na dary poskytnuté fyzickým osobám, podnikatelům ani na dary určené na komerční účely. Před poskytnutím daru je vhodné ověřit si u obmyšleného, zda splňuje podmínky pro osvobození od daně z darování.

Dary pro sportovní účely

Věděli jste, že dary pro sportovní účely můžou být od darovací daně osvobozeny? Ano, je to tak! Pokud chcete podpořit sportovní aktivity a zároveň ušetřit na daních, existuje pro vás řešení. Zákon o dani dědické, darovací a z převodu nemovitostí umožňuje osvobození od daně z darování, pokud jsou splněny určité podmínky.

Pro koho je osvobození určené? Především pro sportovní organizace, tělovýchovné jednoty a sportovní kluby, které jsou zapsané ve spolkovém rejstříku a jejichž hlavní činností je sportovní činnost. Co je ale nejdůležitější, dar musí být použit výhradně pro sportovní účely. Může se jednat o nákup sportovního vybavení, úhradu nákladů na sportovní soutěže, nebo třeba na rekonstrukci sportovního zařízení.

Nezapomeňte si ale od obdarovaného nechat vystavit potvrzení o přijetí daru s uvedením data a účelu daru. Toto potvrzení si pečlivě uschovejte pro případnou kontrolu ze strany finančního úřadu.

Dary pro vědecké účely

Dary věnované na vědecké účely, například na výzkum nebo vzdělávání, mohou být od darovací daně osvobozeny. Osvobození od daně se vztahuje na dary poskytnuté neziskovým organizacím, které se zabývají vědeckou činností a splňují zákonem stanovené podmínky. Mezi tyto podmínky patří například to, že organizace musí mít sídlo nebo místo podnikání v České republice, musí být zapsána v zákonem stanoveném rejstříku a nesmí mít jako svůj hlavní cíl dosahování zisku. Dále je nutné, aby dar byl použit výhradně pro účely, pro které bylo osvobození od daně poskytnuto. To znamená, že dar musí být použit na vědecký výzkum, vývoj nebo vzdělávání. Pokud by byl dar použit na jiné účely, například na provozní náklady organizace, osvobození od daně by se na něj nevztahovalo. Pro uplatnění osvobození od darovací daně je nutné doložit, že dar splňuje všechny zákonné podmínky.

Dary pro ekologické účely

Darované finanční prostředky či majetek určené na ekologické účely, jako je například ochrana životního prostředí, zlepšování ovzduší nebo podpora biodiverzity, mohou být od darovací daně osvobozeny. Osvobození od daně z darování se vztahuje na dary poskytnuté obcím, krajům, nadacím a obecně prospěšným společnostem, které se věnují ekologickým aktivitám. Důležité je, aby dar byl určen na konkrétní ekologický účel, který je v souladu se zákony na ochranu životního prostředí. Pro osvobození od darovací daně je nutné splnit několik podmínek. Dar musí být poskytnut bezúplatně, tedy bez nároku na protiplnění. Dále je nutné, aby dárce i obdarovaný splňovali podmínky dané zákonem. Prokazování splnění podmínek pro osvobození od daně z darování je odpovědností dárce. Doporučuje se proto pečlivě zdokumentovat darovací smlouvu a další související dokumenty. Osvobození od darovací daně tak může motivovat k finanční podpoře ekologických projektů a přispět k ochraně životního prostředí.

Publikováno: 16. 11. 2024