Vrátí mi něco na daních, když jsem marodila?

Nemocenská a daňové přiznání

Mnoho lidí se ptá, zda jim nemoc a pobírání nemocenské přinese nějakou výhodu v daňovém přiznání. Odpověď bohužel není jednoznačná a záleží na konkrétní situaci. Samotná nemoc a pobírání nemocenské není důvodem pro vrácení daní. Nicméně existují případy, kdy můžete mít na daňový bonus nárok. Například pokud jste měli nízký příjem a zároveň jste pečovali o dítě. Pro přesnější informace doporučujeme obrátit se na finanční poradce nebo na Finanční správu ČR. Ti vám na základě vašich konkrétních údajů sdělí, zda máte na nějaké daňové zvýhodnění nárok.

Kdy máte nárok na vrácení daní

Mnoho lidí se mylně domnívá, že nemoc a s ní spojená pracovní neschopnost automaticky znamená nárok na vrácení daní. Bohužel to tak jednoduché není. Nárok na vrácení daní z důvodu nemoci a pobírání nemocenské nevzniká automaticky. Záleží na mnoha faktorech, jako je výše vašeho příjmu, délka nemoci, uplatňované slevy a daňové zvýhodnění. Pokud jste v pracovní neschopnosti pobírali nemocenskou, je důležité si uvědomit, že tato dávka podléhá dani z příjmu. Nemocenská se totiž při daňovém přiznání zahrnuje do celkových příjmů. Nicméně i když nemáte nárok na vrácení daní, existuje možnost, že vám vznikne povinnost doplatit daň. Proto je vždy vhodné po skončení roku podat daňové přiznání a zjistit si tak vaši aktuální daňovou povinnost.

Výše slevy na dani za nemoc

Bohužel, v České republice neexistuje žádná specifická sleva na dani za to, že jste byli nemocní. Daňový systém u nás nefunguje tak, že byste si mohli odečíst dny, kdy jste byli na nemocenské, od daňového základu. To znamená, že pokud jste byli v pracovní neschopnosti a pobírali jste nemocenskou, nedostanete zpět na daních nic navíc, než kdybyste byli zdraví a chodili do práce.

Nicméně existuje několik daňových slev a odpočtů, na které byste mohli mít nárok bez ohledu na to, zda jste byli nemocní, či nikoliv. Patří mezi ně například sleva na poplatníka, sleva na studenta, daňový bonus na dítě nebo odpočet úroků z hypotéky. Tyto slevy a odpočty se ale odvíjí od vaší celkové daňové situace a výše vašich příjmů, nikoliv od toho, zda jste byli nemocní. Pokud si nejste jistí, na jaké slevy a odpočty máte nárok, doporučujeme vám obrátit se na finančního poradce nebo na Finanční správu České republiky.

Jak požádat o vrácení daní

Pokud jste byli v pracovní neschopnosti a vybírali jste si nemocenskou, možná vás napadlo, jestli máte nárok na vrácení daní. Dobrá zpráva je, že ano, i v případě nemoci můžete mít nárok na daňový přeplatek. Nemocenská se totiž do daňového přiznání nezahrnuje v plné výši a může vám tak vzniknout nárok na slevu na dani.

Pro zjištění, zda vám vznikl přeplatek, je potřeba podat daňové přiznání. To můžete udělat sami online, nebo se obrátit na daňového poradce. K daňovému přiznání budete potřebovat Potvrzení o zdanitelných příjmech od vašeho zaměstnavatele a také Potvrzení o výplatě nemocenských dávek od vaší zdravotní pojišťovny.

Potřebné dokumenty k žádosti

K uplatnění nároku na případné vrácení daní z důvodu nemoci budete potřebovat doložit Finančnímu úřadu příslušné dokumenty. V první řadě se jedná o Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti (tzv. formulář Potvrzení o zdanitelných příjmech), které vám vystaví váš zaměstnavatel. Dále budete potřebovat Potvrzení o trvání pracovní neschopnosti. Toto potvrzení vydává ošetřující lékař a obsahuje informace o délce vaší nemoci. V případě, že jste během nemoci pobírali nemocenské dávky, je nutné doložit také Potvrzení o výplatě nemocenských dávek, které vydává příslušná okresní správa sociálního zabezpečení. Nezapomeňte, že daňové přiznání je nutné podat do konce března následujícího roku, resp. v případě využití daňového poradce do konce června.

Lhůta pro podání žádosti

Pokud jste v minulém roce pobírali nemocenskou a zajímá vás, zda máte nárok na vrácení daní, je důležité podat daňové přiznání včas. Lhůta pro podání žádosti o vrácení daní je obecně do 31. března následujícího roku. Pokud daňové přiznání zpracovává za vás daňový poradce, prodlužuje se tato lhůta do 1. července.

Nárok Popis
Vrácení daní z důvodu nemoci V České republice neexistuje specifický odpočet daně z příjmu z důvodu nemoci.

Vzhledem k tomu, že nemocenská může ovlivnit vaši daňovou povinnost, doporučujeme obrátit se na finanční úřad nebo daňového poradce. Odborník vám poskytne přesné informace a pomůže vám s přípravou a podáním daňového přiznání. Tak budete mít jistotu, že splníte všechny zákonné povinnosti a získáte zpět všechny peníze, na které máte nárok.

Co dělat, když nestihnete lhůtu

Stává se to - termín pro podání daňového přiznání se blíží a vy si uvědomíte, že ho nestihnete včas podat. Nezoufejte, i když jste nestihli lhůtu kvůli nemoci, existuje řešení. V první řadě kontaktujte co nejdříve váš finanční úřad a informujte je o vaší situaci. Je možné požádat o prominutí pokuty za pozdní podání, a to z důvodu vážných zdravotních problémů. K žádosti budete muset doložit lékařskou zprávu, která potvrzuje vaši neschopnost včas podat daňové přiznání. Finanční úřad posoudí vaši situaci a rozhodne o prominutí pokuty. Pamatujte, že i v případě prominutí pokuty je nutné podat daňové přiznání co nejdříve. Pokud vám vznikl nárok na vrácení daní z důvodu nemoci, například z důvodu uplatnění nezdanitelné části základu daně na poplatníka, máte nárok na vrácení daní i po lhůtě pro podání daňového přiznání. V takovém případě je vhodné podat dodatečné daňové přiznání. Neodkládejte tedy řešení na poslední chvíli a jednejte co nejdříve, abyste předešli zbytečným komplikacím.

Tipy pro vyplnění daňového přiznání

Pokud jste v minulém roce pobírali nemocenskou, možná máte nárok na vrácení části daní. Nemocenská se totiž do daňového přiznání zahrnuje a může ovlivnit vaši daňovou povinnost. Nezapomeňte proto do daňového přiznání uvést všechny příjmy, včetně nemocenské, abyste zjistili, zda vám nevzniká nárok na daňový bonus. V případě, že si nejste jisti, jak správně postupovat, obraťte se na finanční úřad nebo daňového poradce. Rádi vám poradí s vyplněním daňového přiznání a pomohou vám získat zpět peníze, na které máte nárok.

To, jestli vám nemocenská ovlivní daňovou povinnost, záleží na mnoha faktorech. Doporučuji vám obrátit se na daňového poradce, který vám s tím pomůže.

Božena Černá

Užitečné kontakty a informace

Pokud si nejste jistí, zda máte nárok na vrácení daní z důvodu nemoci, nebo potřebujete poradit s vyplněním daňového přiznání, obraťte se na níže uvedené instituce:

Finanční úřad: Pro zodpovězení vašich dotazů ohledně daní a daňových povinností se obraťte na váš místní finanční úřad. Kontakty najdete na webových stránkách Finanční správy.

Informační linka Finanční správy: Pro rychlé zodpovězení vašich dotazů můžete využít i bezplatnou informační linku Finanční správy.

Daňový poradce: V případě složitějších dotazů nebo nejasností se můžete obrátit na daňového poradce, který vám poskytne odbornou pomoc a poradenství.

Pamatujte, že daňové zákony se mohou měnit, proto je vždy nejlepší ověřit si aktuální informace u příslušných institucí.

Často kladené dotazy k tématu

Mohu získat daňovou úlevu, pokud jsem byla/byl v pracovní neschopnosti?

Mnoho lidí se ptá, zda jim nemoc a s ní spojená pracovní neschopnost přinese nějaké daňové zvýhodnění. Bohužel, samotná pracovní neschopnost není důvodem pro vrácení daní. Daňové přiznání se odvíjí od výše vašeho příjmu a uplatněných slev a odpočtů.

Existují nějaké výjimky, kdy bych mohla/mohl mít nárok na vrácení daní i při nemoci?

Ano, i když samotná nemoc není důvodem pro vrácení daní, existují situace, kdy můžete mít na daňový bonus nárok. Například pokud jste během nemoci měli nízké příjmy a zároveň jste si platili zdravotní pojištění, můžete mít nárok na daňový bonus na zdravotní pojištění. Důležité je si uvědomit, že každý případ je individuální a záleží na konkrétních okolnostech. Pro detailní posouzení vaší situace doporučujeme kontaktovat finančního poradce nebo daňového specialistu.

Publikováno: 12. 11. 2024