Jóga na hubnutí břicha: Cesta k plochému bříšku?

Pozice kočky a krávy (Bitilasana Marjaryasana): Tato dynamická pozice protahuje a posiluje břišní svaly.

Pozice kočky a krávy, v sanskrtu Bitilasana Marjaryasana, je dynamický jógový cvik, který přináší úlevu páteři, protahuje zádové svaly a posiluje břicho. Pohyb napodobující kočku a krávu je skvělý pro ranní rozhýbání těla i protažení po celém dni. Pravidelné zařazení pozice kočky a krávy do vaší jógové praxe vám pomůže zlepšit držení těla, stabilitu a flexibilitu páteře.

Pozice prkna (Phalakasana): Skvělá statická pozice pro posílení celého těla, včetně břicha.

Pozice prkna, v sanskrtu zvaná Phalakasana, je statická jógová pozice, která posiluje a stabilizuje celé tělo. Zapojuje svaly břicha, zad, paží a nohou. Pravidelným cvičením prkna zlepšíte držení těla, zpevníte střed těla a zvýšíte svou vytrvalost. Pozice prkna je vhodná pro všechny úrovně pokročilosti. Začátečníci můžou začít s kratší výdrží a postupně ji prodlužovat. Důležité je udržovat rovné tělo od hlavy až po paty a správně zapojit svaly, aby se předešlo prohýbání v bedrech.

Pozice kobry (Bhujangasana): Tato pozice otevírá hrudník a protahuje břišní svaly.

Pozice kobry, v sanskrtu bhujangasana, je základní pozicí jógy, která přináší mnoho benefitů pro naše tělo i mysl. Při správném provedení otevírá hrudník, protahuje břišní svaly a posiluje záda. Pravidelné praktikování kobry pomáhá zlepšovat držení těla, zmírňuje bolesti zad a podporuje trávení. Tato pozice je vhodná pro začátečníky i pokročilé jogíny a lze ji snadno zařadit do každodenní rutiny.

Pozice loďky (Paripurna Navasana): Tato náročnější pozice posiluje břišní svaly a záda.

Pozice loďky, v sanskrtu Paripurna Navasana, je skvělým cvikem na posílení břišních svalů a zad. Nejde o úplně jednoduchou pozici, ale s trochou cviku ji zvládne každý. Pravidelným zařazením pozice loďky do vaší jógové praxe posílíte střed těla, zlepšíte trávení a podpoříte funkci vnitřních orgánů.

Pozice svíčky (Sarvangasana): Tato obrácená pozice stimuluje štítnou žlázu a podporuje trávení.

Pozice svíčky, v sanskrtu nazývaná Sarvangasana, je v józe považována za královnu ásan. Tato obrácená pozice, kde je tělo vzpřímené a podpírané rameny, má blahodárné účinky na štítnou žlázu. Jemným tlakem na oblast krku dochází k stimulaci tohoto důležitého orgánu, který řídí metabolismus a hormonální rovnováhu. Pravidelné praktikování pozice svíčky tak může přispět k regulaci hmotnosti, zlepšení nálady a zvýšení energie. Kromě štítné žlázy pozitivně ovlivňuje i trávení, jelikož díky obrácené poloze těla dochází k masáži břišních orgánů a podpoře peristaltiky střev.

Publikováno: 16. 06. 2024