Jihokorejský won: Vše, co potřebujete vědět
Historie jihokorejského wonu
Jihokorejský won (₩ nebo KRW) je oficiální měnou Jižní Koreje od roku 1962, kdy nahradil dřívější hwan. Won v korejštině znamená „kulatý“, podobně jako japonský jen nebo čínský jüan. Po rozdělení Koreje v roce 1945 se Jižní Korea potýkala s ekonomickými problémy a inflací. Původní won, zavedený v roce 1945, ztratil rychle na hodnotě a byl v roce 1953 nahrazen hwanem v poměru 1 hwan = 100 wonů. Nicméně, inflace přetrvávala a v roce 1962 byl zaveden současný won v poměru 1 won = 10 hwanů. Od té doby prošel won několika reformami a devalvacemi, ale zůstal stabilní měnou. V současnosti je jihokorejský won volně směnitelnou měnou a je považován za jednu z hlavních asijských měn. Bankovky jsou vydávány v hodnotách 1 000, 5 000, 10 000 a 50 000 wonů a zobrazují významné korejské osobnosti a památky. Mince se používají v hodnotách 10, 50, 100 a 500 wonů. Jihokorejský won je symbolem ekonomického růstu a prosperity Jižní Koreje a hraje důležitou roli v mezinárodním obchodě a financích.
Vydávání a regulace
Za vydávání jihokorejského wonu odpovídá Bank of Korea (BOK), centrální banka Jižní Koreje. BOK má výhradní právo vydávat bankovky a mince wonu. Won je rozdělen na 100 chonů (전), ačkoliv chony se v běžném platebním styku již nepoužívají.
Vlastnost | Hodnota |
---|---|
Název měny | Jihokorejský won (대한민국 원) |
Kód měny ISO 4217 | KRW |
Symbol | ₩ |
Bankovky | ₩1000, ₩5000, ₩10 000, ₩50 000 |
Mince | ₩1, ₩5, ₩10, ₩50, ₩100, ₩500 |
BOK řídí měnovou politiku s cílem udržovat cenovou stabilitu a podporovat ekonomický růst. K dosažení těchto cílů používá BOK různé nástroje, včetně úrokových sazeb a operací na volném trhu.
Směnný kurz wonu je volně pohyblivý a je určován nabídkou a poptávkou na devizovém trhu. BOK však může intervenovat na trhu s cílem zmírnit nadměrné výkyvy kurzu. Jihokorejský won je považován za relativně stabilní měnu, ačkoliv jeho kurz může být ovlivněn faktory, jako jsou globální ekonomické podmínky nebo geopolitické události.
Bankovky a mince v oběhu
Jihokorejský won (₩ nebo KRW) je oficiální měnou Jižní Koreje od roku 1945. Vydává ho Bank of Korea, centrální banka země. Won se dělí na 100 chonů (전), ačkoliv chony se již v běžném platebním styku nepoužívají a setkáte se s nimi spíše u směnných kurzů. V oběhu se nachází pět bankovek v nominálních hodnotách ₩1 000, ₩2 000, ₩5 000, ₩10 000 a ₩50 000. Každá bankovka zobrazuje významnou osobnost korejské historie a kulturní motivy. Například na bankovce ₩1 000 je vyobrazen král Sejong Veliký, tvůrce korejské abecedy hangul, a na zadní straně je zobrazen obraz jeho paláce. Mince jsou v oběhu v hodnotách ₩10, ₩50, ₩100 a ₩500. I na mincích se objevují významné osobnosti a symboly korejské kultury.
Nominální hodnota wonu
Nominální hodnota wonu, oficiální měny Jižní Koreje, je 1 won. Jeden won se dělí na 100 chonů (전), ačkoliv chony se již v běžném platebním styku nepoužívají a setkáte se s nimi spíše u směnných kurzů. Won je spravován Bankou Koreje a jeho ISO 4217 kód je KRW. Won existuje v podobě bankovek a mincí. Bankovky jsou vydávány v nominálních hodnotách 1 000, 5 000, 10 000 a 50 000 wonů. Mince jsou v oběhu v hodnotách 10, 50, 100 a 500 wonů. Ačkoliv je nominální hodnota wonu poměrně nízká, jedná se o silnou a stabilní měnu.
Kurz wonu k dolaru/euru
Jihokorejský won (KRW) je oficiální měnou Jižní Koreje od roku 1962. Jeho název pochází z korejského slova pro „kulatý“, což odkazuje na tvar mincí. Won se dělí na 100 chonů (nebo také jeonů), ačkoliv chony se v běžném platebním styku již nepoužívají. Kurz wonu k dolaru/euru je volně pohyblivý a je ovlivňován řadou faktorů, jako jsou úrokové sazby, inflace, obchodní bilance a geopolitické události.
V posledních letech se kurz wonu pohyboval v rozmezí zhruba 1 100 až 1 200 wonů za jeden americký dolar. Pro české turisty a investory je kurz wonu k české koruně relevantní informací. Aktuální kurz si lze snadno zjistit na internetových stránkách bank a směnáren. Při směně peněz je vhodné porovnat kurzy u více poskytovatelů, jelikož se mohou lišit. Investice do jihokorejského wonu může být zajímavou alternativou, nicméně je důležité si uvědomit, že kurz měn je vždy vystaven riziku volatility.
Vliv ekonomiky na won
Jihokorejský won (₩ nebo KRW) je oficiální měnou Jižní Koreje od roku 1962. Jeho hodnota je úzce spjata s výkonností jihokorejské ekonomiky. Silná exportní ekonomika, založená na odvětvích jako je elektronika, automobilový průmysl a lodní doprava, má pozitivní vliv na hodnotu wonu. Růst HDP, nízká míra nezaměstnanosti a příznivé podmínky pro zahraniční investice posilují důvěru v jihokorejskou ekonomiku a tím i v její měnu. Naopak, ekonomické krize, pokles exportu nebo geopolitické nejistoty mohou vést k oslabení wonu. Vláda a centrální banka Jižní Koreje se snaží udržovat stabilitu wonu a minimalizovat dopady externích šoků na jeho hodnotu.
Won jako platební prostředek
Jihokorejský won (označovaný symbolem ₩ nebo kódem KRW) je oficiální měnou Jižní Koreje od roku 1962. Dělí se na 100 chonů, ačkoliv chony se v běžném platebním styku již nepoužívají a setkáte se s nimi spíše u směnných kurzů. Bankovky wonu jsou vydávány v nominálních hodnotách 1 000, 5 000, 10 000 a 50 000. Na bankovkách najdete vyobrazené významné osobnosti korejské historie a kultury, například krále Sejonga Velikého nebo učenkyni Sin Saimdang. Won je volně směnitelnou měnou, i když se na světových trzích neřadí mezi ty nejrozšířenější. V Jižní Koreji je platba kartou velmi rozšířená a většina obchodů akceptuje mezinárodní platební karty. Přesto je vhodné mít u sebe vždy i hotovost, a to zejména pro platby na trzích, v menších obchodech a v dopravních prostředcích.
Směna wonu v ČR
Jihokorejský won (KRW) je oficiální měnou Jižní Koreje. Dělí se na 100 chonů (podobně jako naše koruna na haléře), ačkoliv chony se v praxi nepoužívají. Bankovky wonu jsou k dispozici v hodnotách 1 000, 5 000, 10 000 a 50 000. Směna wonu v České republice může být trochu oříšek. Won není tak běžnou měnou jako euro nebo americký dolar, takže ne všechny směnárny ho budou mít k dispozici. Nejlepší je informovat se předem telefonicky nebo online, které směnárny won směňují a za jaký kurz. Obecně platí, že směnárny na letištích a v turistických centrech mívají horší kurzy než ty ve městě. Pokud se chystáte do Jižní Koreje, je výhodnější směnit si wony až na místě.
Jihokorejský won (₩, KRW) je oficiální měnou Jižní Koreje od roku 1962. Dělí se na 100 chonů (전), ačkoliv chony se v běžném platebním styku již nepoužívají. Název won pochází z korejského slova pro „kulatý“, podobně jako u japonského jenu nebo čínského jüanu.
Bořivoj Král
Zajímavosti o jihokorejském wonu
Jihokorejský won (₩ nebo KRW) je oficiální měnou Jižní Koreje od roku 1962. Vydává ho Bank of Korea a dělí se na 100 chonů (전), ačkoliv chony se v běžném platebním styku nepoužívají. Zajímavostí je, že Jižní Korea měla před wony jinou měnu s názvem hwan, a to hned dvakrát. První hwan byl zaveden v roce 1953 a nahrazen wony v roce 1962. Druhý hwan se používal krátce během japonské okupace. Dnes je won považován za relativně stabilní měnu a je 13. nejvíce obchodovanou měnou na světě. Bankovky wonu jsou známé svými barevnými motivy, které zobrazují významné osobnosti a památky Jižní Koreje. Na bankovce 10 000 wonů se nachází podobizna krále Sejonga Velikého, který je v Jižní Koreji velmi uctívanou postavou.
Budoucnost jihokorejského wonu
Jihokorejský won (KRW) je oficiální měnou Jižní Koreje od roku 1962. Vydává ho Bank of Korea a dělí se na 100 chonů (환). V současné době se mince chonů nepoužívají a setkáte se s nimi pouze u sběratelů. Won je volně směnitelná měna a obchoduje se s ním na mezinárodním devizovém trhu. Budoucnost jihokorejského wonu je úzce spjata s ekonomickým vývojem Jižní Koreje a geopolitickou situací v regionu. Země je silně exportně orientovaná a závislá na globálním obchodu. Jakýkoli otřes světové ekonomiky, jako je zpomalení růstu Číny nebo obchodní války, by mohl negativně ovlivnit hodnotu wonu. Na druhou stranu, Jižní Korea má silnou ekonomiku s inovativními společnostmi, jako jsou Samsung a Hyundai, což by mohlo v dlouhodobém horizontu posílit pozici wonu. Geopolitické napětí na Korejském poloostrově představuje další faktor nejistoty. Eskalace konfliktu se Severní Koreou by mohla vést k oslabení wonu, zatímco naopak zlepšení vztahů by mohlo podpořit jeho růst.
Publikováno: 16. 11. 2024